17 Şubat 2019, Pazar
Etiketler Güneş

Etiket: güneş

Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 44.19’a yükseldi

Türkiye'nin toplam elektrik üretimi içinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretimin payı Ocak 2019 itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 44.19'a çıktı.

Facebook 80 MW’lik güneş enerjisi alım anlaşması yaptı

Sosyal medya devi Facebook yenilenebilir enerjiyi destekleme politikası uyarınca tüm veri merkezlerini güneş enerjisiyle çalışabilir hale getirme çabalarına hız verdi.

2030’da yenilenebilir enerji termikten daha ucuz olacak  

Carbon Tracker’ın araştırmasına göre, 2030 yılında rüzgar ve güneşten elektrik üretimi, kömüre dayalı elektrik üretiminin yüzde 96’sından daha ucuz olacak.

Evdeki perdeler elektrik üretecek

Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten, perde görünümündeki Solar Curtain, Turkcell'in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlamaya açıldı.

Güneş ve rüzgarda yeni YEKA’lar hazır

Güneş ve rüzgarda yeni YEKA bölgeleri açıklandı. Güneşte yeni alanlar Viranşehir, Bor ve Erzin olurken rüzgar için Edirne, Demirköy, Kangal, Gürün ve Eskişehir seçildi.

Akfen Yenilenebilir Enerji, 327 MW’lik 13 santral kuruyor

Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Enerji çatısı altında Türkiye’nin 5 bölgesine yayılan ve 327 megavat gücünde toplam yatırım bedeli 530 milyon dolar olan 13 rüzgar ve güneş enerjisi santrali kuruyor.

2026’da elektriğin yüzde 30’u rüzgar ve güneşten gelecek

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi raporuna göre, Türkiye’nin elektrik iletim hatları 2026’da toplam 60 GW rüzgar ve güneş enerjisi kurulu gücünü kaldırabilecek güçte olabileceğini gösteriyor.

IRENA: “Türkiye rüzgar ve güneşte en iyi piyasalardan biri”

Küresel Enerji Dönüşümü 2050 Yol Haritası’nı açıklayan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Müdürü Adnan Amin, “Türkiye rüzgar ve güneş konusunda en iyi piyasalardan biri” dedi.

KPMG: “Artan enerji tüketimini yenilenebilir karşılıyor”

KPMG Türkiye tarafından yayınlanan Enerji Sektörel Bakış 2018 raporuna göre, hızla artan enerji tüketimine yanıt olarak yenilenebilir enerji yükseliyor.

Mısır ve Ürdün’de yenilenebilir projelere 552 milyon dolar kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Mısır’da 750 MW’lik güneş projesi, Ürdün’de ise 45 MW’lik rüzgar projesi için toplam 552 milyon dolar finansman sağlayacak.