25 Mayıs 2020, Pazartesi
Etiketler Koronavirüs

Etiket: Koronavirüs

Devreye girecek yenilenebilir kapasite yüzde 13 azalacak

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasası Güncellemesi Raporu'na göre, bu yıl devreye girecek ilave yenilenebilir enerji kapasitesinin geçen yıla göre yüzde 13 azalarak 167 GW olması bekleniyor.

IMF kredi isteyen ülkelere ‘yeşil ekonomi’ şartı koşacak

IMF Başkanı Kristalina Georgieva finansal destek isteğinde bulunan ülkelerden fosil yakıtlara dayalı bir ekonomik toparlanma yerine temiz ekonomiye uygun yatırımlara odaklı bir iyileşme programı istiyor.

ABD’de pandemiye rağmen yenilenebilir enerji kömürü geçti

ABD’de koronavirüs krizinin neden olduğu talep düşüşü yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimini öne çıkardı. 40 gün üst üste güneş, rüzgar ve hidroelektrikten üretilen elektrik rekor kırarak kömürü geride bıraktı.

“Salgınla mücadele iklim değişikliği kriterlerini gözetecek”

IRENA tarafından yayınlanan “Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü: Enerji Dönüşümü 2050” raporuna göre, koronavirüs salgınıyla mücadele için açıklanan ekonomik destek paketlerinin Paris Anlaşması kriterlerine uygun olması bekleniyor.

Yeşil tahviller pandemi sonrası cazip finansman aracı olabilir

Uluslararası finans piyasalarında korona sonrası ekonomik toparlanma tartışılırken, temiz enerji yatırımlarının krizden çıkışta önemli rol oynayabileceği ve yeşil tahvil ihraçlarının yeni dönemde daha çekici hale gelebileceği belirtiliyor.

Yenilenebilir enerji sektörü “mücbir sebep” ilanı bekliyor

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, sektörde yıl sonuna yetiştirilmesi planlanan  3.720 MW’lık projenin risk altında olduğunu belirterek, “Mücbir sebep kapsamına alınmayı ve YEKDEM’in uzatılmasını talep ediyoruz.” dedi.

EPDK’den ‘mücbir sebep’ kararı

Kovid-19 salgınının, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği'nin 35. Maddesi ile Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 19.maddesi kapsamında "mücbir sebep" olarak kabul edilmesine karar verildi.

“Koronavirüs düşük karbonlu büyüme modeli için fırsat sunuyor”

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, koronavirüsten zarar gören ülkelerin şu anda düşük karbonlu ekonomi yatırımlarına daha fazla odaklanma fırsatının bulunduğunu savundu.

Rüzgar ve güneş sektörlerinden destek çağrısı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına destek çağrısı yaptı.

Türkiye’nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 8.056 MW’ye çıktı

TÜREB tarafından yayınlanan Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu’na göre, 31 Aralık 2019 itibariyle işletmede olan 198 rüzgar santralinin kurulu gücü 8.056 MW’ye çıktı. İnşa halindeki 25 santralin ise 1.309 MW kapasitesi bulunuyor.