27 Mayıs 2020, Çarşamba
Etiketler YEKDEM

Etiket: YEKDEM

COVID-19 sonrasında enerji dönüşüm stratejisi

2019 yılı sonunda başlayan COVID-19 salgının insan sağlığına olan etkileri dünya gündeminin önceliklerini tamamıyla değiştirmiş durumda. COVID-19 başta insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında...

“YEKDEM için yenilenebilir enerji projelerine hız verildi”

Deloitte'ın koronavirüs salgınının sektörel etkilerini incelemek üzere hazırladığı raporda, YEKDEM teşviklerinden yararlanabilmek için birçok yenilebilir enerji yatırımına büyük hız verildiği belirtildi.

Yenilenebilir enerji sektörü “mücbir sebep” ilanı bekliyor

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, sektörde yıl sonuna yetiştirilmesi planlanan  3.720 MW’lık projenin risk altında olduğunu belirterek, “Mücbir sebep kapsamına alınmayı ve YEKDEM’in uzatılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Yenilenebilir enerjiye alım garantisinde TL’ye geçiliyor

TBMM’de kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, daha önce dolar bazında yapılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları ve YEKDEM ödemelerinde TL’ye geçilecek.

Yenilenebilir enerjiye 3.3 milyar liralık teşvik

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ) verilerine göre, şubat ayında YEKDEM kapsamındaki yenilenebilir enerji santrallerine 3 milyar 321 bin 635 lira teşvik ödemesi yapıldı.

Güneş sektörü Korona nedeniyle YEKDEM’in uzatılmasını istedi

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli, korona virüs salgını nedeniyle piyasada belirsizlik yaşanabileceğini belirterek, YEKDEM’in bitiş tarihinin en az 6 ay uzatılmasını istedi.

IC İçtaş Enerji, rüzgar ve güneşle büyüyecek

IC İçtaş Enerji Grup Başkanı Korkut Öztürkmen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) 100 milyon dolar finansman sağladıklarını belirterek, "Bu yatırımla, rüzgar ve güneşte en az 200 MW ilave kapasite oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

TÜREB: “YEKDEM fiyatı döviz bazlı belirlensin”

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım, 2020 Aralık ayında sona erecek olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM) fiyatının döviz bazlı olarak belirlenmesinden yana olduklarını söyledi.

Global Holding Mardin’de 9 MW’lik güneş santralini devreye alıyor

Global Yatırım Holding’in iştiraki Ra Solar, 9 MW’lik ilk güneş enerjisi santralini Mardin’de devreye alıyor. Şirketin portföyünde bulunan santrallerin kurulu gücü, Ra Solar ile birlikte 92.3 MW’ye yükselecek.

YEKDEM’in sürmesi enerji sektörünün büyümesi için gerekli

GÜYAD Yenilenebilir Enerji Finansmanı Zirvesi’nde konuşan Garanti BBVA Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Yapılandırma Direktörü Emre Hatem, YEKDEM’in devam etmesinin enerji sektörünün büyümesi için gerekli olduğunu söyledi.