27 Mayıs 2019, Pazartesi
Etiketler Yenilenebilir enerji

Etiket: yenilenebilir enerji

Lisanssız elektrikte üst sınır 5 MW’ye çıktı

Lisanssız yenilenebilir enerjide üst sınır 5 MW’ye çıktı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, öztüketim için kurulan tesislere ise 10 yıl aktif enerji bedeli uygulanacak.

Yunanistan 600 MW’lık yenilenebilir ihalesi düzenleyecek

Yunanistan temmuz ayında 300 MW’lık güneş enerjisi ve 300 MW’lık rüzgar enerji ihalesi düzenleyecek. İhalenin ölçek olarak 20 MW’ye kadar güneş santralleri ve 50 MW’ın altında rüzgar enerjisi projelerinden oluşacağı bildirildi.

“Küresel enerji talebinin yüzde 86’sı yenilenebilirden karşılanabilir”

IRENA’nın Global Enerji Dönüşümü-2050 Yol Haritası raporuna göre, küresel enerji talebinin yüzde 86’sı yenilenebilir enerjiden karşılanabilir.

Yenilenebilir enerji artışı 640 milyon ton emisyonu önledi

Uluslararası Enerji Ajansı Raporu’na göre, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının artışı, kömürden gaza geçiş ve nükleer santraller 640 milyon tonluk karbondioksit emisyonunun oluşmasını engelledi.

Afrika yenilenebilir bir gelecek arıyor

Afrika İklim Haftası bu yıl Gana’da, “Afrika'da İklim Eylemi: Kazanabileceğimiz Bir Yarış” başlığıyla gerçekleşiyor. Etkinlik kapsamında sürdürülebilir kalkınma ve düşük karbonlu enerji çözümleri tartışılıyor.

ABD’de rüzgar ve güneşte kurulu güç toplamı 165 GW’ye çıktı

ABD pazarında enerji üretiminde kömür hızla dışlanırken, doğal gaz da dahil temiz enerjinin payı hızlı artış trendinde. 10 yıldan az zamanda rüzgar ve güneş enerjisinin kurulu kapasitesi 4 kat artarak 165 GW’a yaklaştı.

Finansman tercihi kömürden yenilenebilir enerjiye kayıyor

Enerji Ekonomisi ve Finansman Analizi Enstitüsü’nün (IEEFA) son raporuna göre, 2018’in başından beri 100 büyük finans kuruluşu kömür yatırımlarının finansmanından çekildi.

İnovasyonlar enerji dönüşümünde başrolde

Enerji dönüşümüne öncülük eden ülkeler enerji ihtiyaçlarının üçte birinden fazlasını rüzgar ve güneşten sağlarken, bu süreci dijitalleşme ve diğer inovasyonların büyük katkısıyla yürütüyor.

OECD: “Küresel iklim için 6.3 trilyon dolar yatırım ihtiyacı var”

OECD raporuna göre küresel iklim hedeflerine ulaşmak için 2030 yılına kadar her yıl tüm dünyanın 6.3 trilyon dolarlık bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor.

Türkiye’nin çekiciliği bir basamak düştü

EY’nin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre, bir önceki endekste 17. sırada olan Türkiye, Mısır’ın rüzgar enerjisi atağı ve İspanya’nın vergi teşvikleri nedeniyle genel sıralamada bir basamak gerileyerek 18. sırada yer aldı.