26 Ağustos 2019, Pazartesi
Etiketler Yenilenebilir enerji

Etiket: yenilenebilir enerji

TSKB’den 1.4 milyar dolarlık yeşil kredi

TSKB Kurumsal Bankacılık Pazarlama Müdürü Hüseyin Gürel, 2018 yılında 1,4 milyar dolar kredi kullandırdıklarını bunun yüzde 73’ünün doğrudan yenilebilir enerji, enerji verimliliiği ve sürdürülebilirlik alanlarında olduğunu söyledi.

Türkiye yenilenebilir enerjinin Suudi Arabistan’ı olabilir

IEA Başkanı Fatih Birol, milyar dolarlık dev fonların yatırımlarını yenilenebilir enerjiye çevirdiğini belirterek, “Türkiye bu fonlar için çok önemli bir pazar. Yakın dönemde yenilenebilir enerjinin Suudi Arabistan’ı olabilir” dedi.

İklim krizine çözüm temiz enerji

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan birinin iklim krizi olduğuna dikkat çekerek, ülkemizin iklim krizine karşı önceliğinin temiz enerjiye geçişi hızlandırmak olması gerektiğini söyledi.

Yenilenebilir enerjide küresel istihdam 11 milyona ulaştı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan son veriler dünya ölçeğinde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilen kişi sayısının 2018 yılında 11 milyona ulaştığını gösteriyor.

“Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 50’den fazla olabilir”

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın, yapılan çalışmaların Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının 2026 yılında toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 50’den fazla olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi.

Petrol fonu, güneş ve rüzgar enerjisine yatırım yapacak

Dünyanın en büyük devlet fonu olan ve Petrol Fonu olarak da bilinen trilyon dolar değerindeki Norveç Emeklilik Fonu fosil yakıtlara yatırdığı milyarlarca doları geri çekerek, güneş ve rüzgar pazarlarına giriyor.

Küresel enerji hedefleri tutmuyor

Uluslararası Enerji Ajansı, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı, BM, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan ortak bir rapora göre, gelişmeler 2030 için belirlenen küresel enerji hedeflerine ulaşmak için yeterli değil.

Lisanssız elektrikte üst sınır 5 MW’ye çıktı

Lisanssız yenilenebilir enerjide üst sınır 5 MW’ye çıktı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, öztüketim için kurulan tesislere ise 10 yıl aktif enerji bedeli uygulanacak.

Yunanistan 600 MW’lık yenilenebilir ihalesi düzenleyecek

Yunanistan temmuz ayında 300 MW’lık güneş enerjisi ve 300 MW’lık rüzgar enerji ihalesi düzenleyecek. İhalenin ölçek olarak 20 MW’ye kadar güneş santralleri ve 50 MW’ın altında rüzgar enerjisi projelerinden oluşacağı bildirildi.

“Küresel enerji talebinin yüzde 86’sı yenilenebilirden karşılanabilir”

IRENA’nın Global Enerji Dönüşümü-2050 Yol Haritası raporuna göre, küresel enerji talebinin yüzde 86’sı yenilenebilir enerjiden karşılanabilir.