22 Mart 2019, Cuma
Etiketler Yenilenebilir enerji

Etiket: yenilenebilir enerji

Afrika yenilenebilir bir gelecek arıyor

Afrika İklim Haftası bu yıl Gana’da, “Afrika'da İklim Eylemi: Kazanabileceğimiz Bir Yarış” başlığıyla gerçekleşiyor. Etkinlik kapsamında sürdürülebilir kalkınma ve düşük karbonlu enerji çözümleri tartışılıyor.

ABD’de rüzgar ve güneşte kurulu güç toplamı 165 GW’ye çıktı

ABD pazarında enerji üretiminde kömür hızla dışlanırken, doğal gaz da dahil temiz enerjinin payı hızlı artış trendinde. 10 yıldan az zamanda rüzgar ve güneş enerjisinin kurulu kapasitesi 4 kat artarak 165 GW’a yaklaştı.

Finansman tercihi kömürden yenilenebilir enerjiye kayıyor

Enerji Ekonomisi ve Finansman Analizi Enstitüsü’nün (IEEFA) son raporuna göre, 2018’in başından beri 100 büyük finans kuruluşu kömür yatırımlarının finansmanından çekildi.

İnovasyonlar enerji dönüşümünde başrolde

Enerji dönüşümüne öncülük eden ülkeler enerji ihtiyaçlarının üçte birinden fazlasını rüzgar ve güneşten sağlarken, bu süreci dijitalleşme ve diğer inovasyonların büyük katkısıyla yürütüyor.

OECD: “Küresel iklim için 6.3 trilyon dolar yatırım ihtiyacı var”

OECD raporuna göre küresel iklim hedeflerine ulaşmak için 2030 yılına kadar her yıl tüm dünyanın 6.3 trilyon dolarlık bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor.

Türkiye’nin çekiciliği bir basamak düştü

EY’nin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre, bir önceki endekste 17. sırada olan Türkiye, Mısır’ın rüzgar enerjisi atağı ve İspanya’nın vergi teşvikleri nedeniyle genel sıralamada bir basamak gerileyerek 18. sırada yer aldı.

2018’de güneşte 1.642 MW, rüzgarda 509 MW devreye girdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'de 2018'de yüzde 93'ünü yerli ve yenilenebilir kaynakların oluşturduğu toplam 4 bin 25 megavatlık kurulu gücün devreye alındığını bildirdi.

Karbon salımını 2.4 milyon ton azalttı

TSKB, enerji verimliliğine destek vermek amacıyla bugüne kadar 80’in üzerinde projeye yaklaşık 655 milyon dolar finansman sağladığını açıkladı.

Enerjide bambaşka bir mecraya sürükleniyoruz

Yeni arz kaynakları, ticaret ve ulaşım güzergâhları, fosilden yenilenebilir yakıtlara geçiş, iklim değişikliği ve yerel çevre sorunları, teknolojik devrim, yatırım tercihleri, değişmekte olan jeopolitik...

Yenilenebilirde 2050 hedefi 52 trilyon dolar gelir

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na göre, 2050 yılına kadar yenilenebilir enerji sayesinde 40 milyon istihdam ve toplam 52 trilyon dolarlık gelir elde edilecek.