Küresel offshore kapasitesi 2025’de yüzde 20’yi ulaşacak

Küresel offshore kapasitesi 2025’de yüzde 20’yi ulaşacak

PAYLAŞ
1

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi’nin (GWEC) Küresel Offshore Rüzgar Raporu’na göre, geçen yıl sonu itibariyle ilave edilen dünya rüzgar kurulu gücünün yüzde 10’una ulaşan offshore rüzgar santrallerinin, 2025 yılına kadar toplam kurulu güç içindeki oranının yüzde 20 düzeyini aşması bekleniyor.

Raporda offshore projelerin istihdam boyutuna da dikkat çekildi. Buna göre ortalama 25 yıllık kullanma ömrü bulunan offshore rüzgar santrallerinden 1 MW (megavat) kapasite elde edebilmek için 17 farklı ve tam zamanlı iş koluna ihtiyaç duyuluyor.

Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel ölçekte 51 GW (gigavat) düzeyinde offshore rüzgar santralinin kurulumunun gerçekleşmesi ve 10 yıl içinde ise 6,2 gigavat seviyesinde yüzer offshore rüzgar santralinin devreye entegre edilmesi planlanıyor.

Böylelikle, 2024 yılına kadar offshore rüzgar santrallerinin ülkelerin elektrik sistemine dahil olmaya devam etmesiyle küresel anlamda yaklaşık 900 bin kişiye yeni iş imkanı ve istihdam yaratacağı tahmin ediliyor.

İSTİHDAM OLANAKLARI ASYA’DA ARTACAK

Offshore rüzgar santrallerinin, proje planlaması başta olmak üzere, finans, üretim, taşımacılık, inşaat, demir çelik, işletme ve bakım sektörlerinde istihdam oluşturması bekleniyor. Meslek gruplarında ise teknik elemanlar, elektrik tesisatı, rüzgar türbini teknik elemanı, mühendis, bilim adamı, boru tesisatçısı gibi alanlar öne çıkıyor.

Offshore rüzgar piyasası analistleri istihdam olanaklarının sektörün istikrarlı büyüme gösteren Avrupa’da sabit kalacağını belirtirken, Asya ve Kuzey Amerika ülkelerindeki yeni offshore rüzgar enerjisi projelerine bağlı olarak artacağını öngörüyor.

KÜRESEL ISI ARTIŞI HEDEFİ İÇİN YILLIK 100 GW İLAVE KAPASİTE

Ayrıca küresel ısı artışını 1.5 ila 2 derecede tutabilmek için 2030 yılına kadar rüzgar enerjisinde yıllık bazda 100 gigavatlık ilave kapasite oluşturulması gerekiyor.

Toplam 1 gigavat kapasiteli deniz üstü rüzgar santralinin 3,5 milyon ton karbondioksit salımını engellediği ifade edilirken, zararlı emisyonların azaltılması için fosil yakıtların kullanımı yerine daha fazla miktarda karasal ve deniz üstü rüzgar santrali, güneş, hidroelektrik ve verimli doğal gaz elektrik santrallerinin kurulumunun gerektiğine işaret ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK